Bipolāri afektīvie traucējumi

Bipolāri afektīvi traucējumiem (agrāk tie tika dēvēti par maniakālo depresiju) raksturīgi izteikti depresīva vai pazemināta garastāvokļa periodu periodiska mīšanās ar paaugstinātas aktivitātes periodiem – emocionālu pacēlumu, eiforiju. Paaugstinātas aktivitātes periodus iedala divās grupās – mānija (izteikta simptomu izpausme) un hipomānija (mazāk izteikta simptomu izpausme). Ir iespējamas arī jauktas afektīvās fāzes. Ko raksturo gan mānijas, gan depresijas pazīmes vienlaicīgi. Bipolāri afektīvu traucējumu smagā formā cilvēks var apdraudēt sevi un apkārtējos. Cilvēkiem ar bipolāri afektīviem traucējumiem ir paaugstināts pašnāvību risks. Bipolāri afektīvos traucējumus vieglākā formā sauc par ciklotīmiju. 

  1. Mānijas fāze 

Mānijas fāzei raksturīgs izteikti emocionāls pacēlums un eiforiska sajūta. Cilvēks sajūt lielu enerģijas pieplūdumu, ir izteikti samazināta vajadzība gulēt. Cilvēks kļūst emocionāls, aizkaitināms, runīgs; ir grūti fokusēties uz vienu lietu un koncentrēties kādai darbībai. Šajā fāzē cilvēks jūtas tā it kā “jūra būtu līdz ceļiem” – pašpārliecināts, impulsīvs, gatavs rīkoties ar vērienu – ņemt nepārdomātus kredītus, izmaksāt visiem draugiem, bez apdomāšanās izvēlēties seksuālus partnerus u.tml. Smagākos gadījumos simptomiem pievienojas arī murgi un halucinācijas.  

  1. Depresijas fāze 

Depresijas fāzē cilvēkam ir raksturīgs pesimisms, apātija, zaudēta interese par notiekošo. Būtībā, depresijas fāzes pazīmes ir tādas pat kā depresijai (links!)